22 maja 2019 r.

22 maja świętowaliśmy, zakończenie realizacji zadania remontu budynku Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Sompolnie.

Nasza Biblioteka służy  społeczeństwu Gminy Sompolno nieprzerwalnie od 1945 roku.
Do podstawowej działalności Biblioteki należy przede wszystkim popularyzacja książki, przecież doskonale wiemy, że towarzyszy ona człowiekowi wiernie od tysięcy lat, jest pamięcią, skarbnicą wiedzy i doświadczeń.
Książka zajmuje szczególne miejsce w naszym życiu, warto poświęcać jej czas. Miejscem dla wielu tysięcy zapisanych słów, zdań, myśli, emocji jest Biblioteka.  Z uwagi, szeroko występującego postępu, dzisiejsze biblioteki to instytucje, które swoim użytkownikom i czytelnikom oferują nie tylko literaturę piękną czy popularno-naukową. To też instytucje kultury, które dostarczają bogatą ofertę kulturalną. Działalność około biblioteczna znakomicie wpisuje się w ich cele i zadania

Sompoleńska Biblioteka aktywnie prowadzi działalność,od blisko siedemdziesięciu pięciu lat, jako inicjator czytelnictwa, imprez kulturalnych, miedzy innymi spotkań autorskich, wystaw, szkoleń i wszelkiego rodzaju działań edukacyjnych. Wielką chlubą jest dla nas również, prowadzenie  działalności na poziomie regionalnym, którą szerzymy wśród mieszkańców oraz gości przybyłych w nasze progi.

Fakt, że instytucja mieści się w zabytkowym obiekcie dawnej synagogi, wybudowanej w 1912 roku, sprzyja  przekazywaniu  i pielęgnowaniu historii, zebranej w zapiskach zawartych w kronikach oraz poprzez pozyskiwanie wiadomości o żyjącej w Sompolnie, w przedwojennych latach ludności pochodzenia żydowskiego.

Spełniając wszelkie wymogi i kryteria otrzymaliśmy dofinansowanie przyznane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pośrednictwem Instytutu Książki w kwocie 566 973,00 zł w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2016-2020” ,oraz środkom  z budżetu Gminy Sompolno w kwocie 523 992,00zł ,dzięki pozyskanym funduszom udało się, przeprowadzić remont budynku, który zajmujemy od 1993 roku.
Upływający czas, sprawił, że remont stał się konieczny. Dzięki wymianie stolarki wewnętrznej i zewnętrznej, gruntownej zmianie sposobu ogrzewania, pomalowaniu ścian wewnętrznych  oraz elewacji zewnętrznej, szczycimy się przepięknym, zadbanym i jakże efektownym obiektem, który zachęca  do odwiedzin.

Współpraca z mieszkańcami, instytucjami, jest i będzie dla Miejsko-Gminnej Biblioteki bardzo ważnym wyzwaniem. Do wielu spotkań autorskich, wystaw, narodowych czytań…… pragniemy dołożyć więcej. Z książką od wielu lat związany jest teatr. Na podstawie tekstu, wielokrotnie dzieł literackich, artyści tworzą scenariusze oraz całe spektakle. Słowo zapisane w książce służy także, jako terapia. Najlepszym tego przykładem, była obecność na uroczystości zaprzyjaźnionej z naszą placówką grupy teatralnej Domu Dziennego Pobytu Senior+, która przedstawiła sztukę, pt. „ Paweł i Gaweł”.

W tracie uroczystości głos zabrali goście, Pan doktor Poseł  Rzeczypospolitej Polskiej Witold Czarnecki, który odczytał list od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Piotra Glińskiego, Pan Jan Krajewski Prezes Polskiego Związku Bibliotek, Pan Roman Bednarek Burmistrz Miasta Sompolno, Pan Mariusz Woźniak Wójt Gminy Grodziec, Pan Henryk Janasek Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie, Pan Jnusz Stankiewicz Przewodniczący Rady Powiatu Konińskiego oraz Pani Żanetta Matlewska Dyrektor Miejsko- Gmninnej Biblioteki Publicznej w Golinie.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom uroczystości, którzy przyczynili się aby ten szczególny dzień, pozostał w naszej  pamięci.

Katarzyna  Janicka